Problem z opakowaniami, czyli jak uniknąć góry niepotrzebnych śmieci

Chyba jedyną rzeczą, jakiej nie brakuje na naszej planecie, są śmieci. Rocznie każdy z nas produkuje około 300 kilogramów śmieci. Mniej więcej jedną trzecia stanowią opakowania. Dowiedz się, jak można zmniejszyć ilość produkowanych na co dzień śmieci.
Opakowania

Cukierki zawija się każdy z osobna w kolorową folię aluminiową, a potem pakuje się je w plastikowe torebki. Zbędne opakowania stanowią obciążenie dla środowiska. Mimo wielu pozytywnych zmian, jakie dokonały się w minionych latach, wciąż kupujemy sterty artykułów spożywczych pakowanych kilkakrotnie w opakowania z różnych tworzyw sztucznych, które wyrzucamy po zużyciu zakupionych produktów. Poza indywidualnymi staraniami, by podczas codziennych zakupów możliwie ograniczyć ilość pozostających po nich śmieci, problem starają się też rozwiązać niektóre duże firmy.

Opakowania rozkładające się po zużyciu

Grupa Bimbo to jedna z największych na świecie firm piekarniczych, która postanowiła stawić czoło problemowi śmieci pochodzących z opakowań. Naukowcy pracujący w tej firmie wynaleźli opakowanie pokryte metalem, ulegające biodegradacji. Po upływie ważności produktu ulega ono całkowitemu rozkładowi w ciągu 3-5 lat. Zdaniem przedstawicieli tego przedsiębiorstwa stosowane opakowania nie mają żadnego wpływu na świeżość i smak produktów.

Do produkcji samorozkładalnych opakowań stosuje się składnik, który powoduje przerwanie cząsteczek tworzywa sztucznego i sprawia, że po upływie terminu ważności produktu polipropylen zaczyna się rozkładać. Od 2011 roku ekologiczne opakowania są stosowane do pakowania wszystkich produktów wytwarzanych przez to przedsiębiorstwo.

Jak można uniknąć gór śmieci z opakowań?

Zanim pojawią się ekologiczne opakowania, minie jeszcze trochę czasu. Dlatego tak ważne jest, by starać się unikać niepotrzebnych śmieci. Można na przykład chodzić do sklepu z własnym, plastikowym pojemnikiem na ser. Oczywiście potrzebna jest tu spora determinacja, bo takie zachowanie nie jest niestety jeszcze zjawiskiem powszechnym.

Jeśli obawiasz się ośmieszenia, poszukaj innych rozwiązań. Można zrezygnować z reklamówek i woreczków, zabierając ze sobą własną torbę na zakupy. Napoje w opakowaniach zwrotnych to też krok w dobrym kierunku. Warto zwracać uwagę na symbole na opakowaniach, które mówią, że opakowanie może być odzyskane na drodze recyklingu.

Uwaga na opakowania wielorazowe

Plastikowe opakowania wielorazowego użytku można wykorzystywać na co dzień. Należy jednak zwracać uwagę, by nie zawierały one zmiękczaczy, żywic z formaldehydem, metali ciężkich czy PCV. Wszystkie te składniki zatruwają nie tylko środowisko, lecz są też niebezpieczne dla człowieka. Lepiej wybierać pojemniki wykonane z polietylenu (PE) lub polipropylenu (PP).

http://www.yaacool-eko.pl/   Rayka Kobiella